Bekçi Olmak İçin Neler Gerekli?

44 Beğeni 1 Yorum

Bekçi Olmak İçin Neler Gerekli? Sorusunu cevaplandırmak üzere bu yazı hazırlandı. Bildiğiniz gibi Türkiye genelinde yaklaşık olarak 25.000 adet bekçi alımı düşünülüyor. Şahsen başvuru yapmış ve adımlardan birini tamamlayıp araştırmış biri olarak anlatım yapıyorum öncelikle bunu dikkate alalım. Bekçi olmak için 1990 yılı ve sonrasında doğmuş olmak gerekiyor, 1989 yılından alım yapılmıyor. İlk kriter olarak yaş geliyor. Sonrasında sırasıyla, Askerlik yapmış olmak gerekiyor. Sonrasında Kamu mahrumiyeti bulunmamak zorunluluğu var. Ve vücut endeksi.

 

Kriter olarak en büyük kriterler bunlar. Bu kriterlere uyduğunuzu düşünüyorsanız pa.edu.tr adresinden diğer kriterlere göz gezdirmenizde fayda var. takıldığınız noktada bu yazının altında yorum yazma kısmından bize sorularınızı iletebilirsiniz. Bütün kriterlerin kabul gördüğünü ve bekçilik ve sınavları için başvuru yaptığınızı kabul ederek anlatıma devam edelim.

Sizi pa.edu.tr üzerinden tekraren sınav giriş belgesi vererek size en yakın polis merkezine çağırıyorlar. Polis merkezinden kasıt karakol yada İl Emniyet değildir, Pomem yani polis meslek yüksek okullarıdır. Örneğin Konya ve civar şehirlerde yaşayan arkadaşlar Konya’nın Ereğli ilçesinde bulunan POMEM de giriyorlar ilk sınavlarına.

 

Bu çağırımın ismi sınav olarak geçse de yazılı yada sözlü sınav değil. İlk çağırdıklarında sizden bir kaç evrak istiyorlar, ve ön sağlık kontrolü yapıyorlar. Olumlu yada olumsuz dönüşü anında sözlü olarak söylüyorlar ve çıkıyorsunuz.

 

Bekçilik Ön Sağlık Kontrolünde nelere dikkat ediliyor?

İlk dikkat ettikleri şeylerden biri tekraren tüm evraklarınızı kontrol ediyorlar. Mesela Askerlik terhis belgeniz, diploma fotokopiniz, para yatırdığınıza dair dekont ve diğerleri. Bütün belgeler yanınızda olmak zorunda. Bu belge listesini size sınav giriş belgesi üzerinden zaten yazmışlar.

Belge kontrölünden geçtikten sonra sizi sadece pantolon kalacak şekilde soyuyorlar ve detaylı vücut analizinizi yapıyorlar. Örneğin kolunuzda yada vücudunuzun herhangi bir yerinde faça, jilet izi, dövme var mı? Yada geçirdiğiniz ama belirtmediğiniz bir ameliyat var mı? Vücut kilo ve boy oranınız yani vücut endeksiniz uyumlumu bunların hepsinin detaylı kontrolleri yapılıyor.

Dikkat etmeniz gereken önemli hususları ise şu şekilde sıralayalım;

  1. Sınav saatinizden daha önce orada olmaya çalışın, zira çok uzun sürüyor işlemler.
  2. Yanınızda sigara, çıkmak, elektronik eşya, telefon gibi şeyler olmasın. Ya emanete bırakın, ya evinize yada arabanıza.
  3. Örneğin bizim katıldığımız gün Ereğli Pomem de 700 kişi alıyorlardı günlük, bizim sınavımız 13.00 da olmasına rağmen 12.30 da orada olduk. Buna rağmen yaklaşık çıkabildiğimiz saat 19.00 dı. 7 saat kadar sürüyor.
  4. Evraklarınızda eksik olmaması çok önemli, tek eksik evrağınızda elenebilirsiniz.
  5. Askerliğe bedelli olarak yakın tarihte gidecek olsanız bile terhis belgesi elinizde mevcut değilse elenirsiniz.

En önemli detaylar bu şekilde, aklınıza takılan sorular var ise bize aşağıdan sorup bilgi alabilirsiniz.

İlgilenebileceğin diğer başlıklar.

Yazar Hakkında: Trisilanlari

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.