Bekçi Olmak İsteyenlere Püf Noktalar

34 Beğeni Yorum

Bekçi Olmak İsteyenlere Püf Noktalar

2019 yılında yayımlanan bekçi alımı müjdesi ile adaylar yapılan yasal değişiklikler doğrultusunda memur statüsü kazanmış olan bekçilik mesleği, adayların da memur olabilmek için yarış haline girmelerine neden olmuş durumda. Bekçiler oldukça yüksek maaşlar alarak yaşamlarını sürdürmeleri bu mesleği son yıllarda daha da cazip hale getirmiş durumda. 2018 yılı itibari ile yapılan yasal düzenlemelerden sonra alınan yaklaşık 30. 000 memur bekçi istihdam edilmiştir. Son alımlar ile birlikte de 7500 bekçi memurun istihdama katıldığını belirtmekte yarar var. Emniyet teşkilatı için de yer alan bekçiler, bekçi olabilmek için çeşitli şartları yerine getirmiş olmaları kendilerinden beklenmektedir. Bekçi alımların doğrultusunda bu bazı şartların taşınıyor olması halinde görevlerine başlayan bekçiler teşkilatın önemli personeli haline gelmektedirler.

Adaylarda Aranılan Özellikler

Bunun şartlardan ilki yaş şartı oluyor, tam manası ile bekçi olabilmek için adayların 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. En fazla da 31 yaşına gelmiş olmaları gerekiyor. Yani bekçi alımlarında 2000 yılı ve sonrası yıllarda doğan, 1988 yılı ve öncesinde doğmuş olanlar başvurabiliyor. Yayınlamış olan resmi kılavuz içeriğinde geçen diğer bir şart ise mezuniyet şartı, adayların en lise mezunu olmaları gerekmektedir. Çarşı ve mahalle bekçileri gibi kimi ayrımları olan bekçi mesleğinde adayların tamamının erkek olması şartı aranmaktadır. Diğer bir şart ise boy şartı. Adayların 167 cm’den az olmamaları gerekmektedir. Ayrıca mahalle ve de çarşı bekçisi olmak isteyen adayların muhakkak o mahallede ikamet etmeleri şartı aranmaktadır. Askerliğini yapmış olmak, T.C. vatandaşı olmak gibi şartlardan adaylarda aranılan şartlardır.

Bekçi Olabilmek İçin Yazılı Sınav Şartı

Bekçi olabilmeniz için yazılı bir sınava girmeniz gerekmektedir. bu sınavdan 50 ve üstünde bir puan almanız halinde yazılı sınavı geçmiş sayılacaksınız.  Milli eğitim tarafından hazırlanan toplamda 100 sorudan sorumlu olacak ve 50 tanesini doğru yapmanız halinde başarılı sayılacaksınız. Yazılı sınavın içeriği daha çok orta öğretim konularını içeren çok fazla zor olmayan soru ve konuları içermektedir. Geçmeniz durumda karşılaşacağınız bir sonraki aşama olan bekçilik fiziki yeterlilik parkuru sınavına çağrılacaklar. Bu parkur yazılı sınavından çok daha önemli bir durumdadır zira yazılı sınavından çok sayıda aday geçer not alabilmeyi başarmaktadır. Parkurda başarılı olabilmeniz demek bekçi olabilmeniz için olmazsa olmazdır. İç işleri bakanlığının bekçi alımlarını duyurmasının ardından ilk olarak yapılması gereken sağlık taramasından geçmektir. Ardından fiziki yeterlilik sınavı için düzenli bir parkur idmanına başlanmasıdır. Zira parkurda yapacağınız küçük bir dikkatsizlik istenilen süre içinde parkuru tamamlayamamanıza neden olarak sizin fiziki yeterliliğinizin yeterli görülmemesine neden olacaktır. Bu parkurda hızlı ve esnek olmanız gerekmektedir tüm parkuru istenilen saniyeler içinde bitirmeniz için bol bol parkurun benzeri bir sahada egzersiz yapmaktır.

 

İlgilenebileceğin diğer başlıklar.

Yazar Hakkında: Trisilanlari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.