Bitcoin Nedir Nasıl Kazanılır? Adım Adım Kazanma Yolları

37 Beğeni Yorum
bitcoin

Bitcoin Nedir Nasıl Kazanılır? Adım Adım Kazanma Yolları

İnsanlar artık para kazanmak ve yatırım yapmak için daha kolay ve hızlı yollar arayışına girdi. İnternette her işlemi yapabilir hale geldiğimiz için yatırım gibi işler içinde orayı tercih ediyoruz. Borsada artık kripto para birimleri oldukça değerli hale gelmiştir. Şu zamanların en çok bilinen para birimlerinden birisi ise Bitcoindir. Peki ya Bitcoin nedir?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, kriptolu (şifreli) para birimleri arasında yer alan bir dijital para birimidir. Tanımı daha açık anlaya bilmek ve Bitcoinin ne olduğunu daha iyi kavrayabilmek istiyorsanız, Bitcoinin özelliklerini bilmek fayda vardır.

 • Bitcoin bağımsız para birimidir.
 • Bitcoin isimsiz yapılan işlemler sağlar.
 • Bitcoin üzerinden yapılan işlemler herkes tarafından incelenebilir fakat gizlilik ve şifreleme dolayısıyla isimler ve diğer kişisel bilgiler gizlidir.
 • Bitcoin hesap kurulumu oldukça kolaydır.
 • Bitcoin ’de yaptığınız para transferleri işlemleri oldukça hızlıdır.
 • Bitcoin’ de maalesef ki işlem iptali yoktur. Bir hesaba para transferi gerçekleştirdiyseniz eğer bunu geri alamazsınız ancak hesap sahibi ile iletişime geçerek geri iletim talebinde bulunabilirsiniz.

Adım Adım Bitcoin Kazanma Yolları

Bitcoin Para Kazanma Yöntemleri

Bitcoin kazanmak için iki farklı yol bulunmaktadır. Biri oldukça zordur ve yapmanız gereken Bitcoin madenciliği olarak adlandırılır. Yapmanız gereken işlemler oldukça matematiksel ve karmaşıktır. Bu işlemleri yaparak Bitcoin havuzuna dâhil olmanız için oldukça iyi işlemcisi ve ekran kartı olan bilgisayara sahip olmanız gerekir. İnternet havuzuna dâhil olduktan sonra yaptığınız hesaplamaların karşılığından ödül olarak Bitcoin kazanırsınız.

İkinci adım ise günlük hayatta kullandığınız para karşılığında satın almanız mümkündür. Bunu bir takım yatırım olarak görebilirsiniz. Tabi ki bunu yapmadan önce kendinize bir Bitcoin cüzdanı oluşturmanız gerekmektedir. Bu işlem tamamen ücretsizdir.

Bitcoin’ in Avantajları ve Dezavantajları

Bitcoinin Avantajları;

 • Enflasyon riski düşüktür.

Piyasa durumundan etkilenmemektedir. Bitcoin bağımsız bir para birimidir. Bu yüzden değer kaybı olasılığı oldukça düşüktür.

 

 • Çökme riski düşüktür.

Hiçbir devlete bağı olmadığı için çökertilme gibi bir risk neredeyse söz konusu değildir.

 • Güvenli, basittir.

Şifreleme ve anonimlik gibi bir durum bulunduğu için fazlasıyla güvenlidir. Cüzdan oluşturması, para satın alma, para transferi gibi işlemler fazlasıyla basittir.

 • İzi sürülemez.

Bitcoin bağımsız olduğu için hiçbir devlet tarafından izi sürülemez. Kimse sizin ne zaman ne kadar alıp ne kadar sattığınızı bilemez diğer insanlar görebilir ama kişi bilgisi görüntülenemez.

Bitcoinin Dezavantajları;

 • İzi sürülemez.

Bitcoin ile yapılan alışverişlerin kaydının tutulamaması bazı ülkelerde yasak ve yasal olmayan şeylerin alımına sebep olabilir. İzinin sürülemez olması avantajken, dezavantaja dönüşebilir.

 • Kaybetmesi kolaydır.

Kaybetmekten kastımız cüzdanınızın çalınması, şifre bilgilerini unutmanız gibi durumlarda maalesef yapabilecek hiçbir şey yoktur.

 • Alıp satmak zordur.

Yeni bir oluşum olması sebebi ile alırken ve satarken zorlanmanız söz konusudur.

 • Harcama alanı darlığı.

Bitcoin ile alışveriş yapmak ve ödeme yapma durumu şu anlık fazlasıyla kısıtlıdır.

İlgilenebileceğin diğer başlıklar.

Yazar Hakkında: Reyhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.