Güzellik Salonu Nasıl Açılır?

34 Beğeni Yorum

Güzellik Salonu Nasıl Açılır?

Güzellik salonu açmanın hayalini kuran pek çok kişi güzellik salonu açmak için izleyeceği yolları bilmemektedir. Güzellik salonu işinde başarılı olmak için öncelikli olarak güzellik salonu açma şartlarının nasıl olduğunu öğrenmek gerekir.

Güzellik Salonu Açma Şartları Nelerdir?

Güzellik salonu açma şartları şu şekildedir:

 • Güzellik salonu merkezi en az 75 m2 civarında kapalı bir alana sahip olması gerekir.
 • Güzellik salonu açacak olan kişilerin cilt bakımı ve saç kesimi yapmayacağına dair taahhüt vermesi zorunludur.
 • Güzellik salonunda pedikür, manikür, makyaj ve epilasyon uygulaması yapılmaktadır.
 • Sertifikalı olarak işe alım söz konusuysa bu kişilerle mutlaka sözleşme yapılmalıdır.
 • Güzellik salonu açarken kabinleri gösteren projeler bulunmalıdır.
 • Güzellik salonu açabilmek için merkez sağlık ocağından izin alınmalıdır.
 • Güzellik salonlarında wc bulunması zorunludur. Tuvaletler engellilerinde kullanabileceği şekilde tasarlanmalıdır.
 • Güzellik salonunda kullanılan ekipmanların dezenfeksiyonunu sağlamak için mutlaka dezenfeksiyon aleti bulundurulmalıdır.
 • Güzellik salonu açan kişinin Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullar veya özel kurslardan diploma veya sertifika alması zorunludur.

Güzellik Salonu Açmak İçin Gerekli Belgeler 2020

Güzellik salonu açmak için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Nüfus cüzdanı örneği ile ikametgah
 • 2 tane fotoğraf
 • Yapı kullanma izin belgesi
 • İmza sirküsü
 • Vergi levhasının fotokopisi
 • Güzellik salonu kiralanmışsa kira sözleşmesinin aslı ya da noter onaylı örneği
 • Ustalık belgesi
 • Ticaret odası ya da esnaf odası kaydının fotokopisi
 • Bağ-kur, sigorta veya emeklilik cüzdanının fotokopisi
 • İtfaiyeden alınmış yangın önlemi alındığına dair rapor
 • Ticaret sicil gazetesinin fotokopisi
 • Güzellik salonu açanlar için su aboneliği yaptırılmalı ve kartlı sayaç takılmalı
 • Güzellik salonu açanlar çöp konteyneri aldığına dair faturayı belirtmelidir.
 • Aydı adres için daha önce alınan tüm ruhsatlar belediyeye iade edilmelidir.
 • Emniyete kimlik bildiriminde bulunmayla ilgili kimlik bildirim belgesinin fotokopisi
 • Savcılıktan alınan sabıka kaydı. Sabıka kaydı bulunan işverenler mahkeme kararını evraklara eklemelidir.

Güzellik Salonu Açarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güzellik salonu açarken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur işyeri açma ve çalışma ruhsatı almak için gerekli şartların neler olduğunu öğrenmek.  Bürokratik formaliteler işyeri açanların en dikkat etmesi gereken konuların başında gelmektedir.  Türkiye’de açılan tüm işletmelerin işletme ruhsatı alması zorunludur.  Resmi kurumlarla görüşerek işyeri açmayla ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmanız mümkündür.

Güzellik salonu işletmesi açan işverenlerin çalıştıracağı tüm personellerin mutlaka diploma ve kurs belgelerinin olması zorunludur.  Güzellik salonu açarken dikkat edilmesi gereken başka bir konuda salonun sağlık denetimlerinden başarı ile geçmiş olmasıdır.  Aksi takdirde işletmeniz kapanma gibi bir sorunla karşı karşıya kalabilir. Resmi kurumlar tarafından yayımlanan hijyen kurallarına uygun bir işletme tesis etmek işverenlerin öncelikli görevlerindendir.

Güzellik Salonu Açarken Başarılı Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Güzellik salonu açanlar başarılı olmak ve para kazanmak için bazı hususlara özen göstermelidir.

Güzellik Salonu Doğru Yerde Açılmalıdır

Güzellik salonu açacak olan kişilerin mutlaka doğru yer seçimi yapması gerekir. Ancak doğru yer seçimi sayesinde başarıya ulaşmak mümkündür.  Güzellik salonunuzun yerini belirlerken trafiğin yoğun olduğu kalabalık bölgeleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca sık sık gidilen mekanlara yakın bölgelerden güzellik salonu açmak doğru bir seçim olacaktır.  Güzellik salonunun yeri belirlenirken ulaşımı olay yerleri tercih etmek önemlidir. Park sorunu olmayan ve kolayca ulaşılabilen güzellik merkezleri çok daha fazla tercih edilmektedir.  Güzellik salonu açarken rekabetten uzak durmalısınız. Başka salonların yanına güzellik salonu açmak doğru bir seçim olmayacaktır.

Eğitimli ve Kalifiye Personeller Tercih Edin

Güzellik salonu açarken eğitimli ve nitelikli kişilerle çalışmak çok önemlidir. Aksi halde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.  Hem güzellik uzmanlarının hem de diğer personellerin eğitimli kişilerden meydana gelmesi gerekir. Güzellik salonumuzda çalışacak olan personelleri eğitmek ve salon hakkında bilgilendirmek için mesela bir kitapçık hazırlayabilirsiniz. Bu küçük el kitapçığında güzellik salonuna ait detaylar yer alabilir. Her işe başlayan personelinize bu kitapçık sayesinde salon hakkında merak ettiklerini öğrenme imkanı sunabilirsiniz.

Güzellik Salonu Açma Maliyeti Ne Kadardır?

Güzellik salonu maliyetini belirlemek ve daha sonra ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunuz tespit etmek gerekir. Güzellik salonu açma maliyetini belirleyen faktörlerden yola çıkarak güzellik salonu için gerekli parayı tespit edebilirsiniz.  Güzellik salonu açarken öncelikle aylık masraflar belirlenmeli ve aylık ne kadar kazanmanız gerektiğini ortaya koymalısınız. Güzellik salonu aylıkgiderleri arasında kira, işletme malzemeleri, acil durum birikimleri, maaş bordroları, elektrik ve su paraları gibi birçok kalem bulunmaktadır.

Bir ayda ne kadar hizmet vereceğinizi belirlemeli ve verdiğiniz hizmetler için ne kadar ücret talep edeceğinizi netleştirmelisiniz. Kar amaçlı olarak güzellik hizmetlerinizden çok para talep etmek doğru bir davranış değildir. Bu şekilde müşterilerin sizleri tercih etmemesine neden olabilirsiniz.  Bulunduğunuz bölgede yer alan diğer güzellik salonlarının fiyatlarını araştırarak kendi salonunuzun fiyat listesini belirleyebilirsiniz. Güzellik merkeziniz kaliteli bir hizmet sunarsa kısa sürede aylık 10.000 ile 25.000 TL arasında kazanç elde edebilmektedir. Eğer güzellik salonu açmak için yeterli sermayeyesahip değilseniz çeşitli kurumlar tarafından verilen hibe kredilere ya da KOSGEB’ e  başvuru yapabilirsiniz. KOSGEB başvurusu için aşağıdaki yazımızı okumanızı öneriyoruz. Şimdiden bol şanslar dileriz….

Mutlaka Okuyun: KOSGEB Başvurusu İçin Gerekli Evraklar 2020

İlgilenebileceğin diğer başlıklar.

Yazar Hakkında: Trisilanlari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.