IBAN Numarasından Hesap No Öğrenme (Tüm Bankalar)

17 Beğeni Yorum

IBAN numarasından hesap no öğrenme nasıl olur? IBAN numarası sorgulamak ve hesaplamak için yapılması gerekenler nelerdir? İşte detaylar….

1 Ocak 2010 yılından itibaren para transferlerinde hatanın en az indirilmesi ve daha hızlı para transfer işlemlerinin gerçekleştirilmesi için müşteri numarası yerine uluslararası banka hesap numaraları olan IBAN kullanılmaktadır.

Birçok banka müşterisi IBAN numarası öğrenmekte zorluk çekmekte ve bu işlemin nasıl yapılacağını merak etmektedir. Biz de bu konuda sorun yaşayan takipçilerimiz için Türkiye’nin en büyük bankalarına ait hesapların IBAN numarasından hesap no öğrenme yollarını araştırdık.

IBAN Nedir?

Finans kurumları arasında bulunan bankalar tarafından yapılmakta olan bir işlem adımı olan elektronik fon transferi (EFT) olarak bilinen bir bankadan başka bir bankaya para transfer işlemlerinde kullanılmakta olan 26 hane uzunluğunda, içerisinde ülke kodu, banka kodu, şube kodu ve hesap numarasını barındıran sayısal ifadelere IBAN numarası adı verilmektedir.

İlgili numara dünyanın bütün ülkelerinde kullanılmaktadır. Yalnızca bankalar aracılığı ile yapılan transfer işlemlerinde kullanılabilmekte olan numara diğer kurum ve kuruluşlara da bankalar aracılığı ile para gönderim işlemlerinde de ön plandadır. Her kurumun bankalarda bulunan IBAN numarası gerek bankadan bankaya gerekse kurumdan kuruma farklılık göstermektedir.

Türkiye’nin IBAN Numarası Nedir?

İlgili numaranın ilk iki hanesinde bulunan ülke plakalarının kısaltması şeklinde olan ifadeler ülke kodunu bildirmektedir.

Ülkemizde “TR” harfleri ile başlamakta olan numara ilgili IBAN numarasının doğru olup olmadığının ispatı olarak nitelendirilmektedir.

Toplamda 26 hane uzunluğunda olan numaranın TR den sonraki 5 hanesi ilgili hesabın var olduğu bankanın hangi banka olduğunu anlatmaktadır.

IBAN Numarasından Hesap No Nasıl Bulunur?

Bankaların farklı farklı isimleri bulunduğu gibi bu isimlerin yanında hangi banka olduğunu ifade eden sayısal verileri de bulunmaktadır. Örneğin 62 Garanti Bankası, 64 Yapı Kredi bankası, 134 Denizbank gibi bankalara ait kodlar bulunmaktadır.

İşte IBAN numarasında ki bu 5 haneli sayı bu rakamlardan herhangi birini ifade ederek bankayı tanımlamaktadır. Daha sonra sırası ile devam etmekte olan 5 hane de bulunmakta olan sayısal verilerin herhangi bir değeri olmamaktadır.

Sadece boşluk olarak ifade edilen bu sayısal verilerden sonra gelmekte olan 14 haneli numara oldukça büyük bir önem arz etmektedir. İlgili 14 haneli sayısal ifade müşteriye ait hesap numarasını ve bu hesaba bağlı ek numarasını oluşturmaktadır. İşte bu numara sayesinde gönderilmekte olan para ilgili hesaplara aktarım sağlayabilmektedir.

IBAN numarası arasında gizlenmiş olan bu hesap numarasını bulabilmek adına ilgili numaranın okunuşunu bilmek oldukça önemlidir. Hangi hanesinin neye ait olduğunu, neyi göstermek istediğinin bilinmesi hesap numarasını kolaylıkla ortaya çıkartmaktadır. Böylelikle hesap numaralarına ihtiyaç duyan bireyler IBAN numarasını bildiklerinde rahatlıkla hesap numaralarına ulaşabilmektedirler.

Türkiye’nin En Büyük Bankalarına ait hesapların IBAN numaralarını aşağıdan öğrenebilirsiniz.

IBAN numarasından hesap no öğrenme Ziraat Bankası için TIKLAYIN.

IBAN numarasından hesap no öğrenme İşbank için TIKLAYIN.

IBAN numarasından hesap no öğrenme VAKIFBANK için TIKLAYIN.

IBAN numarasından hesap no öğrenme AKBANK için TIKLAYIN

IBAN numarasından hesap no öğrenme Garanti Bankası için TIKLAYIN.

IBAN numarasından hesap no öğrenme Yapı Kredi Bankası için TIKLAYIN.

IBAN numarasından hesap no öğrenme HALKBANK için TIKLAYIN.

İlgilenebileceğin diğer başlıklar.

Yazar Hakkında: Trisilanlari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.