İnstagram’dan Ürün Satarak Para Pazanmak

31 Beğeni Yorum

Hepimizin bir şekilde paraya ihtiyacı var. Özellikte son yıllarda popüler olan para kazanma yollarından biri de instagramdan satış yapmak. Peki, bu işe başlamak için neler gerekiyor. İnstagramdan para kazanmak ya da İnstagramdan ürün satarak para kazanmak nasıl olur? gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız tüm cevapları yazımızın devamında bulabilirsiniz. Hadi başlayalım….

İnstagram’da Ürün En Kolay Nasıl Satılır?

Araştırmalarda her gün milyonlarca insanın aktif olarak İnstagram’da vakit geçirdiği bilinmektedir. Ülkemizde de çok fazla sayıda (10 milyondan fazla kullanıcı) aktif kullanıcısı olan İnstagram uygulaması; firmalardan, markalara, küçük butiklere kadar İnstagram üzerinden satış yapmak   isteyen genç yaşlı tüm girişimciler için son derece kullanışlı bir alan. Bir nevi bir pazarlama merkezi, sanki koca bir sanal çarşı gibi!

25 milyondan fazla İnstagram’ın bireysel ya da kurumsal satıcı profili var. Kullanıcılar yeni ürünlerin %60’tan fazlasını bu uygulama üzerinden keşfettikleri ve izledikleri biliniyor. Bu durum milyonlarca kullanıcı olan bir mecrada sizin de satış için elinizde bir fırsat olduğunu gösteriyor. Pazarlama dünyasında geçen bir kavram var bu açılımı Word of mouth.  WOM kavramı, bu kavramın anlamı ‘’ağızdan ağıza kelime’’ sözcük anlamını vermekle birlikte pazarlamada ağızdan ağıza pazarlama diye çevrilip kullanılmaktadır.

Yani bir ürünü seven kullanan ve bunu konumuz içeriğinde bulunan İnstagram hesabında paylaşıp takipçilerine gösteren kişilerin takipçilerinin de bu ürüne gösterdikleri ilginin büyüyerek gittikçe yayılması ve ürünün reklamının kendiliğinden oluşuyor olması anlamına geliyor. Ve siz de instagram hesabınızda sevdiğiniz ve takip ettiğiniz kişilerin hesaplarında paylaştıkları bu ürünün sayfasına yönlendirilmiş ve ürünü incelerken kendinizi bulmuşsanız eğer siz de bir wom elde etmiş bir ürünü inceliyorsunuz demektir.

İşte bu şekilde milyonları etkileyebileceğiniz bir mecra olması bakımından pazarlamasını yapacağınız ürün için sizi birçok fırsat İnstagram camiasında bekliyor.

Instagramda Satış Yapmak İçin Püf Noktaları

  • İnstagram hesabınızda ürün satmak istiyorsunuz fakat hesabınızın bir kurumsal niteliğe sahip olabilmesi gereklidir. Ne yazık ki İnstagram’daki işletmeler için henüz kurumsal bir hesap yok. Fakat halihazırda bir E-ticaret siteniz, işletmeniz veya İnstagram’da ürün satmak için Kendi hesabınız, yani kişisel olan hesaptan farklı olan bir hesap oluşturmanız yeterli.
  • Bu hesabınızda profilinize koyacağınız bir blog ya da web adresinizde olabilir. Kullanıcılar bu alana yönlendirilerek alışverişlerini o mecradan da yapabilirler. Bu hesap üzerinden yapacağınız paylaşımlarda kurumsal fakat bir de samimi bir dil kullanırsanız birçok insanı kendi sayfanıza çekebilirsiniz.
  • Fazla sayıda etkileyici görseller ile müşteri potansiyelinizi arttırın. Bunu çekim açılarını dikkate alarak ve sanki günlük bir alanda kullanıyormuşçasına ürünlerinizin fotoğraflarını sanki bir hikâyeleri varmışçasına çekiyor olmanız insanlarda görsel bir imaj bırakmaları açısından son derece önemli.
  • Özgün fotoğrafları koymanız ve hedef kitlenize uygun fotoğrafları kullanmanız da müşteri potansiyelinizi etkilemek adına son derece önemli.
  • Çünkü hesabınızdaki insanlar tarafından beğenilmeyen, ilgi görmeyen resimler ile videolar, daha az gösterim alır bu da satışınızı olumsuz yönde etkiler. Bunun için hangi resimlerin daha çok ilgi gördüğünü ve geri dönüşlerini analiz edip inceleyerek bu ürünün ve resimlerin paylaşım sıklığını arttırıp artırmamanız gerektiğini bulabilirsiniz.
  • #hashtag’lerinizi doğru ve etkili kullanmak için en çok kullanılanları tercih etmelisiniz. Takipçilerinizin sayısını bu yolla fazla sayıya çıkarabileceğinizi bilmelisiniz. Çok fazla kullanılan ve sizin ürünlerinizle de alakalı bu hashtagleri kullanmaya çalışın ki tanınırlığınızı arttırarak ürünlerinizin satışını bir üst seviyeye çıkarabilin.
  • Bir e-ticaret sitenizin olması sizi kurumsal açıdan da imajınızı etkileyip bir üst seviyeye çıkaracaktır. Profilinizde ve paylaşımlarınızda mutlaka satışa sunduğunuz ürünlere ulaşabilecekleri e-ticaret sitenizi, tıklayabilecekleri bir link belirtin. Ya da bir web sitesi de bu işi görecektir. Bu yolla insanlar sizin güvenilir yasal bir platform da satış gerçekleştirdiğinizi de görebileceklerdir.
  • Reklam yapmaya küçük bütçeler ile başlayın. Büyük firmaların sayfalarına onlarla anlaşıp küçük paralar karşılığında çok sayıda kişiye ulaşabilmek için reklamlarınızın vermelerini isteyebilirsiniz. Buradan elde edeceğiniz takipçiler satışlarınızı arttırmanız mümkündür.

Instagramda Satış Yapmak İçin Yapılması Gerekenler

Peki, tüm bunları yaptık şimdi satış için neler yapmalıyız? Buna gelirsek; başlangıç için İnstagram hesabınızda takipçilerinize satın alma seçeneği olarak yalnızca kapıda ödeme ve havale seçeneği sunmanız yeterli olacaktır. İnsanlar sizi ve ürünlerini tanıyıp gördükçe kişi sayınız artacaktır.

İnstagram hesabınıza koyacağınız linkler sayesinde diğer ağlarınızı müşterilerinizi yönlendirebilir ürünleriniz hakkında detaylı bilgi alabilmelerini sağlayabilirsiniz. Örneğin satışı için instagramda paylaşımda bulunduğunu bir kıyafet ürünü için fotoğrafın altında beden, kilo, boy uzunluğu, fiyat ve ödeme şekilleri gibi ayrıntıları içeren bilgilerin olduğu linki, online alışverişin yapıldığı bir web sitesine yönlendirebilirsiniz.

İnsanların size güvenmeleri ve sizden alışveriş yapmalarını sağlamak ve tanınırlığını arttırmak adına yapabileceklerinizden biri de müşterilerinizin memnuniyetlerini içeren bir hesap açmak ya da onların açmış oldukları hesaplardaki paylaşımları da kendi hesaplarınızda yer vermek olacaktır. Bu size olan güveni arttırdığı gibi memnuniyet oranını yüksek olduğu yorumları da diğer müşteri ve müşteri adaylarını görmesi sağlanarak size ve markanıza kendisini yakın hissetmelerini sağlamış olursunuz.

Mutlaka Okuyun: İnternetten Para Kazanma Yolları 2020 Rehberi

İlgilenebileceğin diğer başlıklar.

Yazar Hakkında: Trisilanlari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.