Korona’dan Kuran’a Yolculuk

24 Beğeni 1 Yorum

Son günlerde gündemimize oturan ve dünyayı sarsan korona vakası bizlere şimdiden birçok konuda tecrübe kazandırmaya başladı. Birçok tedbir alınmasına rağmen virüsün taşıyıcıları her geçen gün artmakta ve acı kayıplar vermekteyiz. Bizler millet olarak ne kadar temizliğe düşkün olsak da bu vakıadan sonra anlaşılıyor ki çok fazla konuda dikkatsiz ve eksiğiz….

Virüs kaynaklı yasaklanan her şeyin aslında ne kadar elzem konular olduğunu, bizlere söz fiil ve davranışlarıyla 15 asır öncesinden yol göstermiş olan rehberimiz Hz. Muhammed’in S.A.V hadislerinde ve yaşantısında ayrıca sağlık bakanlığı tarafından gelen kurallar yine asırlar öncesinden bize gelen okumakla ve amel etmekle mükellef olduğumuz yüce kitabımız Kuran-ı Kerimde görmek mümkün…

Evlerimizde kalarak kendimizi birçok şeyden izole etmiş olabiliriz. Fakat düşünmeye, tefekkür etmeye çok daha fazla vaktimiz mevcut. Yeterince yorulmadığımızdan dolayı bir şeyleri icraata geçirmek için daha dingin bir bedene sahibiz. Can sıkıntısından yakınmak bunalmak daralmaktan söz ediyorsanız, evde yaptığımız türlü meşgaleler bizi tatmin etmiyor diyorsanız bunun cevabı apaçık ortada. “Kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur (mutmain) bulur. ( Rad suresi 28. Ayet)

En büyük eksiğimiz Rabbimiz’den uzaklığımız olduğu için ne kadar kendimizi tamamlarsak tamamlayalım bu uzaklık sebebiyle eksikliğimizi kapatamayacağımız ortada. İşe önce vaktimizi planlayarak başlamalı önceliği ibadetlere vermeli günde en az 1 saatimizi dini yönden kendimizi geliştirmek adına kitap okuyarak ya da bizi bilinçlendirecek videolar izleyerek geçirmeliyiz. Mümin boş vakitlerinin kıymetini bilmelidir.

Bu zor zamanlarda kendimizi Rabbimizin emirleriyle donatmalı ibadetlerimizi istikamete sokmalıyız. Önceliğimizi namazlara vermeli ve Kur-an’ı Kerimin emirlerine sarılmalıyız. Zararın neresinden dönersek kardır düşüncesiyle zamanımızı kontrol altına almaya 5 vakte ayarlı bir eve sahip olmaya çalışalım. Salgın bittiğinde baharla yeni uyanmış gibi taptaze olalım.

Sağlıcakla Kalın…

İlgilenebileceğin diğer başlıklar.

Yazar Hakkında: Rayiha Sancak

1 Yorum

  1. Elinize yüreğinize sağlık… Böyle önemli zamanlarda içimize su serpen böyle yaklaşımlara muhtacız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.