KOSGEB Başvurusu İçin Gerekli Evraklar 2020

29 Beğeni Yorum

KOSGEB Başvurusu İçin Gerekli Evraklar 2020

KOSGEB giriş için gerekli evraklar ve belgeler bu sürecin başlangıcı demektir. Bu yazı da sizler için KOSGEB hakkında geniş kapsamlı bir bilgi vereceğiz. KOSGEB kayıt işleminin nasıl yapılacağı, kursların nasıl olduğu ve 2019 yılında verilecek olan KOSGEB destekleri, tüm bunlar için gereken evrakların neler olduğunu anlatarak sizlere yardımcı olacağız.

KOSGEB Nedir? Kimlere Kredi Verir?

KOSGEB kendi işini kurmak isteyen, ancak yeterli sermayesi bulunmadığı için faaliyete geçemeyenler için destek sağlayan bir kurumdur. Kendi işinin patronu olmak hepimizin hayalidir ama maalesef ki sadece iş fikri düşünmek, kendi aklınızda dizayn yapmak yeterli değildir. Bu tür bir girişim için en büyük ihtiyaç sermayedir. İşte KOSGEB tam da bu noktada, birçok farklı seçenekle destek ve faizsiz kredi imkânı sağlıyor. KOSGEB tarafından verilen desteklerden yararlanmak için ne yapmanız gerektiğini ve gerekli evrakları detayları ile açıklayacağız. İşyerinizi kurmak için KOSGEB desteklerinden yararlanmak istiyorsanız ilk olarak projenizin desteklenen sektörler arasında olup olmadığına bakmanız gerek. KOSGEB tarafından desteklenen sektörleri inceleyebilirsiniz.

KOSGEB girişimcilik için gerekli şartlar

  1. Belirtilen zaman içerisinde programlara başvuru yapmış olmalısınız. Başvuru tarihlerinden sonra gerçekleştirilen başvurular kabul edilmeyecektir.
  2. Program kapsamında istenilen belgeleri eksiksiz olarak düzenlemeniz gerekmektedir.
  3. KOSGEB desteklerinden yararlanmak için Kurum tarafından belirlenen 32 saatlik ücretsiz kurslara katılmak zorundasınız. Bu kurslar birçok ilde gerçekleştirilebiliyor. Programdan yararlanmak için bu kurslardan başarı ile ayrılmanız ve verilen eğitimlerde aldığınız bilgiler neticesinde kuracağınız iş konusunda bir iş planı hazırlamanız gerekir.
  4. Başvuruyu gerçekleştirdiğiniz sektörde, başvurudan sonra tam bir sene içerisinde kendinize ait bir işyerinizin olmaması gereklidir.
  5. Aynı proje ve iş planı ile daha evvel bu kuruma başvurduysanız, aynı destek programı üzerinden üç kere rad kararı almamış olmamamız gerekir.

Bu şartları sağlayan kişiler talep ettikleri KOSGEB programına başvuru yapabilirler.

Programdan yararlanmak ve başvuru yapmak için gerekli evraklar ve belgeler

  1. Başvurun kişi eğer esnaf ise E-KOBİ ve beyanname kaydı,
  2. Başvuru kişi girişimci ise kursa katılım yapmak için başvuru formu,
  3. Sistemden doldurulması gereken KOSGEB taahhütnamesi,
  4. Başvurulacak sektöre göre hazırlanması gereken iş planı,
  5. Başvuran kişi esnaf ise Kobi Ticari Kredilerinde istenen bütün evraklar gereklidir.

KOSGEB kurslarına katılıp başarılı bir şekilde ayrıldıktan sonra bu evrakları bulunduğunuz yerde bulunan KOSGEB Kurumlarına götürerek başvurmanız gerekmektedir. Hazırladığınız İş Planı KOSGEB tarafından onay almalıdır ve açmak istediğiniz işletmeniz için gerekli harcamaları kendi cebinizden yapmanız ve tüm bu harcamaları faturalandırmanız gerekir. Harcamaları yaptığınızda aldığınız faturaları KOSGEB Kurumlarına teslim edip yapmış olduğunuz harcamaların karşılığını kurum tarafından onaylandıktan ve gerekli bulunduğundan sonra tüm harcamalarınızın karşılığını alarak paranızı yerine koyabilirsiniz. Tüm bunların ardından artık kendi işinizin patronusunuz.

İlgilenebileceğin diğer başlıklar.

Yazar Hakkında: Trisilanlari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.