Polis Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

41 Beğeni Yorum
Polis Olmak İsteyenlere Püf Noktalar

Birçok kişinin hayalidir polis olmak…. Peki polis olmak için neler yapılması gerekiyor. Polis nasıl olunur? Polis olma şartları nelerdir? Polis olmak için püf noktaları nelerdir? gibi soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Polis Olmak İsteyenlere Püf Noktalar

Kimi insanın çocukluğundan itibaren başlayan çocuk oyunlarının olmazsa olmazı polislik bir mesleğin dışında adeta bir yaşam biçimi haline de gelebiliyor. Kutsal ve bir o kadar da önemli olan bu mesleğin kazanabilmek için hayallerini süsleyen polislik mesleği için adaylar ter dökmektedir.

Öncelik ile yazılı sınavları geçmeniz gerekmektedir. Bu sınavlar lisans ve ön lisans mezunları için KPSS adındaki yazılı aşamalar olurken, lise mezunu adaylar için de üniversite sınavlarında girmiş oldukları YKS aşamasında elde edecekleri yüksek sınırdaki puanlar ile yazılı sınavları polis adaylarında aranan şartlardandır. Bu aşamada yapmanız gereken ise oldukça yüksek puanlar alabilmek olmalıdır. Çünkü neticede bu bir yarıştır ve yüz binlerce aday arasına girebilmek ve spor mülakatına geçebilmek için yazılı sınavlardan yüksek notlar almak durumundasınız.

Polis Olma Şartları

Polis Olma Şartları

Polislik Mülakatında Fiziksel Yeterlilik Ölçümü
Fiziksek yeterliliğinizin ölçüldüğü parkurda ise başarılı olabilmek için vereceğimiz püf noktalardan biri de bu parkurun son derece önemli olduğunun bilincinde olarak bu spor mülakatı aşamasına iyi bir biçimde hazırlanmaktır. Hayallerinizi süsleyen polislik mesleği için bu aşamanın ilk adımın atıldığı kısım olduğunu belirtmekte yarar vardır.

Bu fiziksel yeterlilik sınavı için bol egzersiz yapmalı, parkurun benzerini kendiniz ya da bir antrenör eşliğinde defalarca tekrar etmelisiniz. Çünkü parkur izleyeceğiniz videolarda da görüleceği gibi hızlı bitiyor gibi görünse de oldukça efor sarf edilmesi gereken oldukça zorlayıcıdır.

Gözünüzün korkmadan istediğiniz hayalleriniz olan polislik mesleği için sıkı bir egzersiz ile parkuru kadınlarda en fazla 43 saniye erkeklerde de 39 saniye içinde bitirmeniz gerekmektedir. bunun için bol egzersizi gerçekleştirmek adına 2 ay öncesinden idmanlara başlanmalıdır.

Özellik ile kadın adayların daha az sayıda polis teşkilatına alınıyor olmasından dolayı fiziksel yeterlilik sınavı kadın polis adayları için daha çok önem arz etmektedir. Burada tam puan alıyor olmak her kadın polis adayı için daha çok şans anlamına gelmektedir.

Polis adayları için, sağlık da oldukça önemlidir. Çünkü fiziksel yeterlilik mülakatını geçmeniz halinde dahi sağlığınızda bir sorun teşkil eden durum olması halinde elenebilir ve hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Bunun olmaması için muhakkak daha önceden bir sağlık muayenesinden geçmeli ve varsa bir rahatsızlığınızın olması halinde tedavi olmanız ve bu sayede fiziksel yeterlilikten geçmeniz mümkündür. Örneğin gözlerinizin bozukluk derecesi yüksek ise lazer tedavisi olmanız halinde bunun elenme sebebi olması ihtimalinden kurtulabilirsiniz.

Görüşme Mülakatı Sırasında Dikkat Edeceğiniz Şeyler Nelerdir?

En önemlisi tüm mülakatlarda geçerli olan dış görünüşünüze dikkat etmeli temiz ve düzenli bir dış görünüşe sahip olmalısınız. Karşınızdaki kişiler sizin konuşma hitabet ve dış görünüşünüz adına kısa bir süre içinde bir görüşte bulunmaktadırlar.

Bu nedenle bu süre zarfından öncelik ile düzenli temiz dış görünüşünüz ile ilk intibahı sağlamalı ardından düzgün hitabetiniz ile karşınızdaki heyeti bu işe uygunluğunuz konusunda ikan etmelisiniz.

İlgili Yazı Mutlaka Okuyun: Polislik Parkuruna Nasıl Hazırlanılır?

İlgilenebileceğin diğer başlıklar.

Yazar Hakkında: Reyhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.