Polislik Parkuruna Nasıl Hazırlanılır?

27 Beğeni Yorum
Polislik Parkuruna Nasıl Hazırlanılır

Polislik Parkuruna Nasıl Hazırlanılır?

Hayallerinize süsleyen o meslek için tüm sınavlara hazırlandınız ve bu sınavları başarı ile geçtiniz. Şanlı Polis Teşkilatına girebilmek için yazılı giriş sınavlarından, bunlar yks ve kpss sınavlarıdır, almanız gereken yüksek puanları alarak spor mülakatına girmeye hak kazandınız. Mücadeleniz burada da son bulmayacak ve polis olabilmeniz için parkurdan da yüksek bir başarı ile çıkmış olmanız gerekmektedir. Bunu sağlayabilmek için de sıkı bir çalışma sürecinden geçmeniz gerekmektedir.

Bizde bu süreçte neler yapmanız gerektiğine dair aklınızdaki tüm sorulara yanıt bulabileceğiniz bir yazı hazırladık.

Hayallerine İlk Adım

Parkurda adaylar belli bir saniye aralığında parkuru tamamlamaları gerekmektedir. Zira parkuru yeterli süre içinde tamamlamayan adayların mülakatı başarısız olarak kaydedilecektir. Polislik hayali kuran herkesin zaruri olarak geçmek zorunda olduğu bu parkurda yapılması gerekenler; cinsiyete göre değişebilmektedir.

Öncelik ile kadın ve erkek adayların aynı parkurda yarışmalarına rağmen parkuru tamamlamaları gereken süre farklılık göstermektedir. Polis teşkilatı spor mülakatı yaptığı alanı değiştirmemekte ve her daim aynı parkuru adaylar için kullanmaktadır. Burada size vereceğimiz bilgiler ışığında bu spor mülakatına hazırlanabilir bu süreçte neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Spor mülakatının gerçekleştirileceği parkur oldukça efor sarf edilen ve dikkat gerektiren bir parkurdur. Bu neden ile dikkatinizi arttırmak ve daha önceden parkuru denemiş olmanız gerekmektedir. Zira bu hızınızı arttıracak ve sizi daha tecrübeli hale getireceği için sınav günü de mülakat esnasında stresinizi azaltacak ve bildiğiniz parkuru daha rahat ve hızlı bir biçimde tamamlamış olacaksınız. O yüzden sınava girecek olduğunuz parkurun aynısını başka bir yerde ya da mümkünse sınavın gerçekleştirileceği alanda birkaç kez deneme yapmanız gerekmektedir.

Polislik Parkuru Sınav Alanı

Parkura Hazırlık Süreci

Bulunduğunuz kentte spor mülakatları için sizi hazırlayıp polis adaylarına antrenörlük yapacak hocalar bulunmaktadır. bu hocalar sayesinde parkura sıkı bir biçimde hazırlanabilir. Kondisyon çalışmalarını bire bir hocalar eşliğinde tıpatıp spor mülakatında kullanılan benzer parkurda egzersizler yaparak sınavda yüksek başarılar elde edebilirsiniz.

İlla bir hoca eşliğinde bu sınav hazırlığını yapmak istemezseniz, kendiniz yeterli bir alan hazırlayıp bu alanda parkurun bir benzerini oluşturarak sınava hazırlık yapabilir, kendi kendinizin antrenörlüğünüzü yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan spor mülakatı parkuru 72 mt uzunluk ve 7 istasyondan oluşmaktadır. Bu parkuru erkek polis adayları 39 saniyede tamamlamaları gerekirken kadınlar da bu farklılık göstererek 43 saniye de bitirmeleri gerekmektedir.

Spor mülakatındaki teknik aşamalar ise şunlardır; ilk aşama da sıçrama, lastik atlama ağırlık taşıma, dubalara dokunma, düz takla, slalomlar ve engel etabıdır. Tüm bu aşamalarda başarılı olmak ve kondisyonunuzu geliştirebilmek için yapmanız gereken en önemli şey ilk aşamada hazırlık sürecine başlarken koşu yapmaktır. Bu koşu hazırlığı tüm teknik aşamalarda nefesin kesilmeden vücudun bir atlet kadar atik ve sağlam durması için faydalıdır.

İlgilenebileceğin diğer başlıklar.

Yazar Hakkında: Reyhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.