Telemarketing ile Evden Para Kazanmak

44 Beğeni Yorum

Telemarketing nedir? Telemarketing nasıl yapılır? Telemarketing ile evden para kazanmak mümkün mü? gibi soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz… Hadi başlayalım…

Telemarketing Nedir?

Geçmişten bugüne gerek firmalar gerekse kendi ürünlerini satmak isteyen insanlar satış yapabilmek için pek çok yol geliştirmeyi başarmışlardır Telemarketing de bunlardan bir tanesidir. Telemarketing belli bir ürünün satılması amacıyla telefon kullanılarak müşterilere ürün hakkında bilgi verilmesi ve ürünün satılmasını hedeflemekte olan bir çalışma şeklidir.

Telemarketing satış şekli bugün genellikle çağrı merkezleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Çağrı merkezlerinde yapılan çalışmalarda daha önce ürün alan ya da ürün alacağı düşünülen kişilerin verileri oluşturularak çağrı merkezi elemanına verilir ve çalışan bu numaraları arayarak ürün satışı yapmaya çalışır.

Kimler Telemarketing İşini Yapabilir?

Pazarlama işi başlı başına zor ve kabiliyet isteyen bir alandır. Telemarketing de pazarlama ile alakalı olduğu için oldukça zor bir iştir.Evden  telemarketing yapacak kişilerin konuşmayı seven ve ikna kabiliyeti yüksek kişiler olması oldukça önemlidir. Aynı zamanda konuştuklarının karşı taraftan doğru anlaşılabilmesi ve ürünün tanıtımın en iyi şekilde gerçekleşebilmesi açısından diksiyonun da düzgün olması gerekmektedir.

Konuşmayı sevmeyen, ikna kabiliyeti olmayan ve dediklerini karşı tarafa düzgün aktaramayan kişilerin bu işte pek başarılı olması mümkün değildir. Bu yüzden telemarketing işi yapacak kişinin bu özellikleri taşıması gerekmektedir.

Telemarketing İşinin Zorlukları Nelerdir?

Evde telemarketing işini yapmak pratikte kolay gibi görünebilir. Ama her işte olduğu gibi bu işte de belli başlı zorluklar vardır. İnsanlara yüz yüze satış yapmak zorken bir de bunu telefon aracılığıyla yapmak kişileri biraz zorlayabilecektir. Ama insanlara ürünleri düzgün bir şekilde tanıtmaya başladığınızda sizleri dinlemek için daha istekli olabilecektir. Bu sayede de ürün satışı yaparak amacınıza ulaşabileceksinizdir.

Diğer yandan insanlar sizleri dinlemek istemeden telefonu kapatabilirler. Böyle durumlarda moral bozmak yerine onların kötü bir zamanına denk geldiğinizi düşünmek sizi rahatlatacaktır. Netice de hepimiz insanız. Bazen de telemarketing işini yapan kişiler hakaret ve küfür gibi ağır sözlerle başa çıkmaktadır. Bunlar bir telemarketing elemanının karşılaştığı zor durumlardır. Onların da işlerini yaptığını düşünerek müşterilerin ürünle ilgilenmiyorsa bunu belirtmesi ve kötü sözlerde bulunmadan telefonu kapatması insan onuru için daha doğru bir davranış olacaktır.

Telemarketing İşinin Avantajları Nelerdir?

Telemarketing işinin bugün hayatımızda bu kadar yer almış olması boşuna değildir. Bunun altında yatan pek çok neden vardır. Telemarketing sistemi sayesinde müşterinin ürün hakkında bilgi alması ve ürün hakkında müşterinin bilincinde bir yer oluşturulması hedeflenir. Müşterinin aklında ürünle ilgili olan sorular cevaplanır ve müşteri ürünü almak için daha elverişli bir hale getirilir.

Önceden oluşturulmuş veriler sayesinde ürün satılacak müşteriler hazır hale getirilmiş olur ve dışarıda o ürünle hiç ilgilenmeyecek kişilerle uğraşılmakla zorunda kalınmaz. Doğrudan pazarlamaya müşteriye ürünün mutlaka en az birini göstermek zorunda kalırsınız ve müşteriler o ürünlerin birini satılamaz hale getirir ya da müşterilerinize ürünleri satabilmek için çeşitli aktiviteler düzenleyerek dikkat çekmek zorunda kalırsınız. Bu açıdan bakıldığında telemarketing daha az masraflı olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Fiverr İle Satış Yaparak Para Kazanma

İlgilenebileceğin diğer başlıklar.

Yazar Hakkında: Trisilanlari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.