Türkiye’de En Çok Para Kazandıran Meslekler 2020

18 Beğeni Yorum
türkiyede en çok para kazandıran meslekler

En çok para kazandıran meslekler hakkında epeyce kafa yormuş olabilirsiniz. İnanın herkes geleceğini şekillendirmek için en az bir kez bu konu hakkında yorum yapmıştır. Hatta öyle meslekler var ki, kazandıkları paraları duyunca insanın dudağı uçukluyor. Eğer siz de kariyer araştırması yapmaya başladıysanız hem keyif alıp hem de çok iyi paralar kazanabileceğiniz meslekleri merak ediyorsanız aşağıda birazdan vereceğimiz meslekleri inceleyerek karar verme aşamasını kolaylaştırabilirsiniz. Çünkü insan mutlu olduğu bir işi yapmak ister.

Ne kadar çok para kazanırsanız kazanın belli bir dönem sonra sıkılıp kariyerinizi yarım bırakmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle seçeceğeyiz mesleği ve alacağınız eğitimleri şimdiden planlamanızda fayda olduğunu düşünüyoruz. Şimdi gelin Türkiye’de ve dünyada en çok para kazandıran meslekler nelermiş hep birlikte inceleyelim.

En Çok Para Kazandıran Meslekler 2020

Gelişen ve değişen yaşam koşulları en çok para kazandıran meslekler ve maaşları alanında da hızlı şekilde bir değişim gösterdi. Bu değişim özellikle teknoloji alanında olmakla birlikte pek çok sektörden alanda yenilikçi ve kazancı oldukça iyi çeşitli meslekler gelişti ve gelişmeye devam ediyor. Gençlerin de en çok para kazandıran mesleklere olan ilgili gün geçtikçe artıyor.

Meslek seçimi döneminde kendinize uygun mesleği bulamamaktan şikayetçiyseniz en çok para kazandıran mesleklere bakıp ilgi ve yetenekleriniz doğrultusunda bu meslekler içinden bir tercihte bulunabilirsiniz. Ayrıca kariyerinizi inşa etmekte yolun başındaysanız ve yeni bir mesleğe yönelmek istiyorsanız aldığınız eğitim ile bu meslekleri birleştirebilirsiniz.

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran Meslekler 2020

En çok para kazandıran mesleklerin içeriği ve çeşitliliği içinde bulunduğunuz ülkenin şartlarına ve ekonomisine göre de değişiklik gösterebiliyor. Örneğin teknolojinin geliştiği ülkelerde yazılım ve mühendislik üzerine meslekler daha fazla para kazanma şansı sunabiliyor.

Ayrıca geliri oldukça yüksek ve uzun yıllardır en iyi meslekler içinde yer alan mesleklerin belli alanlarında uzmanlaşarak da kariyerinizi ilerletmeniz mümkün. Peki Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler 2020 yılında öğrencilere ve mezunlara hangi kariyer imkanlarını sunuyor? Maaşı yüksek olan meslekler Türkiye için aşağıdaki gibi sıralanıyor;

1.Hava Trafik Kontrolörü

Hava trafik kontrolörleri hava trafiğini yönlendiren, uçakların iniş ve kalkış programlarını belirleyen kişilerdir. Her gün onlarca uçağın hava planını takip etmeyi gerektiren bu işte hata yapmamanız ve dikkatli olmanız gerekmektedir. Oldukça dikkat isteyen bu işi yapmak için ilgili mühendislik bölümlerinden mezun olmanız gerekiyor. Çok bilinmeyen bir iş olsa da maaşları oldukça standart üstü olan bu iş için gerekli sınavları tamamlayarak siz de hava trafik kontrolörü olabilirsiniz.

2.Sigorta Uzmanı

Sigorta uzmanlığı yeni bir iş kolu olmamakla birlikte sigortacılığın kendini sürekli yenilemesi ve geniş alanlara ulaşması sebebiyle hiçbir dönemde popülerliği azalmıyor aksine artmaya devam ediyor. Üstelik gelir anlamında da oldukça yüksek rakamlarla başlayabileceğiniz bir iş olan sigortacılıkta zaman zaman düzenlenen sınavları da başarıyla geçerek iyi bir kariyer edinmeniz mümkün. Yeni gelişen sigorta türleri hakkında bilgi sahibi olarak ve dönemsel sertifikalı eğitimleri tamamlayarak sigorta uzmanı olabilmektesiniz. Sigorta uzmanlığı aynı zamanda bu alanda kadınlara en çok para kazandıran meslekler arasında da yer alıyor.

3.Petrol Mühendisliği

Petrol kaynakları ve işletmeciliği ülkemizde olmayan bir alan olması sebebiyle gelir ve kariyer anlamında bilinirliği bulunmuyor. Ancak ülkemizde bulunan rafinerilerde ve petrol işleme tesislerinde yurtdışından ülkemize gelen petrolü işlemek amacıyla petrol mühendislerine ihtiyaç bulunması sebebiyle iyi bir kariyer olanağı petrol mühendislerini bekliyor. Petrolün önemini asla kaybetmeyen bir yeraltı kaynağı olduğunu düşünürsek iyi bir yabancı dil bilgisi ile tüm dünyada iş olanakları sizi bekliyor olacaktır.

4.Yazılım Mühendisliği

Yazılım mühendisliği pek çok kişinin hayali olan ve yeniliklere açık bir alan. Üstelik tüm dünyada geçerliliğe sahip bu alan sayesinde yurtiçi ve yurtdışı pek çok kariyer olanağını değerlendirebilirsiniz. Elbette bu alandaki gelirinizi ve iş olanaklarınızı artırmak için iyi derecede İngilizce bilmeniz de gerekiyor. Özellikle gelişmekte olan mobil uygulama ve siber güvenlik teknolojileri birçok yazılım mühendisine iş olanakları sunuyor.

İlginizi Çekebilir: Yazılım Şirketi Kurarak Para Kazanmak

5.Bilgi Teknolojileri Yöneticiliği

Teknolojinin pek çok farklı koldan ilerlediği ve genişlediği bir dönemde şirketlerin de online dünya üzerinden işlerinin yürütmeye başlaması bilgi teknolojileri yöneticiliği alanında gelişmeye açık bir alan doğurdu. Oldukça iyi maaşlar ile iş bulabilen bilgi teknolojileri yöneticileri bu alanda çalışmak için üniversitelerin teknoloji ve mühendislik fakültelerinden mezun olmaktadırlar.

6.Noterlik

Noter tasdiki gereken pek çok evrağımız ve belgemiz için notere gitme ihtiyacımız olur. Bu sebeple noterlik yıllık geliri 350-400 bin TL arasında geliri olan ve oldukça tercih edilen bir meslektir. Noter olmak için hukuk fakültesini bitirmeniz ve 21 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. Ayrıca avukat ve hakim olan kişiler de 40 yaşından önce noterlik başvurusu yaparak noter olabilirler.

7.Yeminli Mali Müşavirlik

Mali müşavirlik herhangi bir lisans programından mezun olarak gerçekleştirebileceğiniz bir meslek olmamakla birlikte en az 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi olan kişilerin bu alandaki çeşitli sınavlara girmesi ve bu sınavları tamamlaması gerekiyor. Sınavları başarıyla geçerek mali müşavir olan kişiler ise mali müşavirlik ofislerini açarak iyi bir gelir ile iş kurma imkanına sahip olabilirler.

8.Yönetim Danışmanlığı

Büyük şirketlerde yeni yatırımlar keşfetmek ve var olan girişimlerin başarısını artırmak için şirket vizyonunu belirleyecek ve yeni fırsatlar oluşturacak birinin danışmanlığı önemlidir. Bu alanlarda ise tecrübeli ve öngörü sahibi yönetim danışmanları şirketlerle çalışarak yeni iş sahalarında başarılı iş modelleri keşfetmelerini sağlarlar. Geliri oldukça fazla olan bu işte önemli olan riskleri ve fırsatları analiz ederek raporlamak ve şirketlere sunmaktır.

9.Müsteşar

Eğer devlet memurluğu istiyor ve iyi bir gelire sahip olmak istiyorsanız müsteşarlık alanında kendinizi geliştirebilirsiniz. Müsteşarlıklar bakanlıklara bağlı çalışan ancak siyasetle bir bağlantısı bulunmayan bilgili kişiler arasından seçilir. Her bakanlığın sahip olması gereken bir müsteşarlık bulunur. Müsteşarlık alanında gelişmek için ilgili lisans bölümlerinden mezun olmalı ve devlet memurluğuna atanmış olmalısınız. Aylık 10 bin TL civarında maaşı olan müsteşarlık devlet alanında bir kariyer için oldukça iyi bir meslektir.

10.Avukatlık

Avukatlık okuması ve tamamlaması oldukça zor olan hukuk bölümünden mezun olduğunuzda elde edebileceğiniz bir meslektir. Ancak eğer uzmanlık alanınızı erken seçer ve bu konuda kendinizi geliştirirseniz gelirinizi ve tanınırlığınızı kısa sürede artırabilirsiniz. Bunun için de kendinize uygun avukatlık alanını mesleğinizin başında belirlemeniz gerekiyor.

Dünya’da En Çok Para Kazandıran Meslekler

Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi dünyada da en çok para kazandıran meslekler sürekli gelişim ve değişim gösteriyor. Henüz var olduğunu bilmediğimiz ya da toplum tarafından duyulmamış birçok meslek alanında kendinizi geliştirerek iyi bir gelir sağlayabilirsiniz. Dünyadaki iş olanaklarını değerlendirebilmek için illa yurtdışında eğitim almış olmanız gerekmiyor ancak iyi bir yabancı dile sahip olmanız ve gittiğiniz ülkede mezun olduğunuz alandaki denkliği sağlamanız gerekiyor.

Dünyada en çok para kazandıran meslekler ve maaşları değişkenlik göstermekle birlikte tıp alanında cerrahlık ve uzman doktorluk size en çok para kazandıracak meslekler oluyor. Özellikle kalp, beyin cerrahlığı gibi detaylı uzmanlık isteyen alanlarda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Elbette bilişim alanında yazılımsal ve donanımsal tüm mühendislikler de iyi bir kariyer seçeneği sunuyor. İsterseniz donanım geliştirme alanında kendinizi geliştirip robotik ve yapay zeka alanlarında çalışabilir. İsterseniz de yazılım alanında kendinizi geliştirip tasarlayacağınız pek çok yazılım sayesinde hızlı bir şekilde gelir elde edebilirsiniz. Bu alanda yönetici olarak kariyer yapmak istiyorsanız maaşı en yüksek meslekler alanında yer alan IT sistemleri yöneticiliği de size göre olabilir.

Avukat olarak yurtdışında en fazla geliri nasıl elde edebilirim? Diye soracak olursanız cevabımız şirket avukatlığı yapak olacaktır. Şirketler hukuki işlerini yürütmek için avukatlarla oldukça iyi rakamlara sahip anlaşmalar geliştirirler ve bu şekilde çalışırlar.

Elbette pilotluk gibi tüm dünyada en çok para kazandıran meslekler listesinin olmazsa olması haline gelmiş bir mesleği de değerlendirebilirsiniz. Üstelik lisans eğitiminizi başka bir alanda tamamlamış bile olsanız pilotluk okuluna giderek kariyerinizi pilot olarak değerlendirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Para Kazandıran Uygulamalar Listesi 10 Harika Fikir

İlgilenebileceğin diğer başlıklar.

Yazar Hakkında: Trisilanlari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.