Uzlaştırmacı Olarak Aylık 16 Bin Lira Para Kazanmak!

16 Beğeni Yorum

Günümüzün yüksek kazanç vadeden mesleklerinden biri olan uzlaşmacı olmak, özellikle adalet sisteminin daha hızlı çalışmasına olanak sağlamıştır. Eğer siz de uzlaştırmacı olarak ayda 16 bin lira para kazanmak istiyorsanız yazımızın devamında verdiğimiz detayları inceleyerek güzel bir gelire sahip olabilirsiniz.

Uzlaştırmacı Kimlere Denir?

Uzlaştırmacı, iki kavgalı arasındaki sorunun hukuki bir mahkeme gerekmeden çözülmesini sağlayan kişidir. Devlet makamında görevi kanunen onaylanan bu kişiler, hâkim tarafından atanır. Bu sayede herhangi bir ceza ya da karar ortaya çıkmadan iki kişi arasında uzlaşma sağlanır. Uzlaştırmacı mağdur kişinin hakkını koruyarak karşıdaki kişiyle anlaştırmayı amaçlar.

Özellikle arazi kavgaları, arsa kavgaları ya da miras sorunlarında uzlaşmacı önemlidir. Bunun yanında önemsiz olan ya da mahkemeye çıkması ağır olacak konular içinde uzlaştırmacıya başvurmak gerekir. İnsanlar arasındaki sorunlara çözümler arayan bu kişiler oldukça fazla ve yüksek paralar kazanabilir. Suçlu olan kişinin duruma doğru yönden bakması için bu kişiler son derece önemlidir. Özellikle adliye sıralarında fazlalığın önlenmesi ve gereksiz cezaların ortadan kalkması için kanunen ortaya çıkmış bir durumdur.

Uzlaştırmacının Görevi Nedir?

Adalet insanların ilk istediği unsurlardan biridir. Bu konuda uzlaşmacılar oldukça önemli olacaktır. Özellikle iki kişi arasında ortaya çıkan sorunların hızlıca çözülmesi için bu kişilerden destek alınır. Uzlaşma işlemlerinde amaç suçlu kişinin olaya farklı yönlerden bakmasını sağlamaktır. İşlemiş olduğu bu suçu bir daha yapmaması konusunda teminat alınmaktadır.

Bir diğer amaç ise mağdurun daha fazla sorun yaşamasını engellemektir. İnsanlar arasında ortaya çıkan sorunlar uzlaşma ile çözülür ise çok daha hızlı sonuçlanır. İki kişi arasında bir suçlu ve mağdurun bulunduğu durumlarda her ikisi içinde en iyi fırsatlar sunulur. Bu doğrultuda kişilerin sorunları giderilmiş olur. Bu tür işleri yapan kişilerin belirli teorik eğitimler alması zorunludur. Bu sayede çok daha gelişmiş bir hizmet imkanı sunulur.

Uzlaştırmacı Olmak için Hangi Okuldan Mezun Olmak Gerekir?

Uzlaştırmacı olmak için açılan eğitimlere katılacak olan adayların aşağıdaki fakültelerden birinden mezun olması gerekmektedir.

 • Hukuk Fakültesi
 • İktisat Fakültesi
 • Siyasal Bilgiler Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Saydığımız bu eğitim fakültelerinden mezun olan adayların ayrıca;

 • Ticaret Hukuku
 • Ceza Hukuku (Genel ve Özel Hükümler)
 • İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku
 • Hukukun Temel Kavramları
 • Borçlar Hukuku
 • Ceza Muhakeme Hukuku
 • İş Hukuku
 • Hukuk Başlangıcı gibi derslerden en az ikisini almış olmaları da gerekmektedir.

Uzlaştırmacı Olmak için Gerekli Eğitim Basamakları

Uzlaştırmacı olmak için öncelikle hukuk fakültesini bitirmek gerekmektedir. Aynı zamanda hukuk fakültesinde verilen derslerin çoğunu kapsayan bölümlerde, uzlaştırmacı olmak için yeterlidir. Günümüzde insanların kendi aralarında oluşmuş olan sorunları mahkeme salonlarına taşımadan çözmek mümkündür. Bu durum her iki tarafı da memnun edecektir.

Uzlaştırmacı olan kişi her başarılı olduğu durumda para kazanır. Oldukça önemli olan bu hizmet sayesinde hem kişi hem de kavgalılar memnun olacaklardır. Uzlaştırmacı olarak çalışmak zor değildir. İnsanların sorunlarını farklı bakış açıları ile incelemek ve bu tür sorunlara en iyi çözümleri sağlamak oldukça önemli bir durumdur. Bu sayede her iki tarafında anlaşması ve uzlaşması mümkün olacaktır.

Uzlaştırmacıların kibar ve sabırlı olması işlemlerin başarılı bir şekilde sonuçlanması açısından önemlidir. Bu sebeple uzlaştırmacı olduktan sonra, başarılı bir şekilde işlere devam etmek için belirli kriterleri sağlamak önemli bir konudur.

Uzlaştırmacı Olmak için Kişide Hangi Kriterler Aranır?

İnsanların güvenini kazanacak bir kişi her daim çok daha avantajlıdır. Uzlaştırmacı olmak için belirli kriterleri sağlamak işleri kolaylaştırır. Bir kişinin diğerlerine göre avantajlı olması çok daha fazla kişiyi barıştırmasını sağlar. Bu durumda insanlar arasında çok daha ilgi çekici olmasını ve daha fazla para kazanmasına olanaklar sunar.

Bir insanın uzlaşmacı olabilmesi için özellikle sabırlı bir birey olması önemlidir. Bu tür kriterler oldukça geniş olmakla beraber onlarca faktör olabilir. Bunlar şunlardır;

 • Güzel bir üslup sahibi olmak
 • Sorunları titizlikle incelemek
 • İnsanlar ile çok daha kolay iletişim kurmak
 • Sinirlerine hakim olmak ve insanlara yardımcı olmayı sevmek
 • Araştırmacı olmak ve detaylara dikkat etmek

Uzlaştırmacı Olarak Kaç Para Kazanılır?

Uzlaştırmacı olarak görev alan kişiler ayda yaklaşık olarak 16 bin liraya kadar para kazanabilmektedirler. Tabi bu rakamı elde edebilmek için bir ay içerisinde kaç dosyaya baktıkları ve kaç dosyayı çözüme ulaştırdıkları da önemlidir. Bir uzlaştırmacının ayda ne kadar para kazanacağına dair bir örnek verecek olursak şunları söyleyebiliriz.

Uzlaşma için başvuran her iki tarafın uzlaşmayı kabul etmesi durumunda uzlaştırmacı tek bir dosyayla 400 lira kazanabilir. Ancak bu miktar uzlaşmanın olumlu sonuçlanması durumunda geçerlidir. Eğer her iki tarafta uzlaşmayı kabul eder fakat uzlaşma olumsuz sonuçlanırsa uzlaştırmacı 200 lira bir gelir elde eder. Bir de tarafların uzlaşmayı kabul etmeme durumu vardır. Böyle bir durumda ise uzlaştırmacı doya başına 150 lira gibi bir gelir elde etmektedir.  Bu durumda uzlaştırmacının ikna kabiliyeti, tarafların psikolojilerini anlayıp, onlara etkili çözümler sunmaları aldıkları dosyaların olumlu olarak sonuçlanmasını etkileyen faktörlerin başında gelir.

İletişimin Uzlaştırmacı Olmada Faydası

Bir insanın diğerleri ile iyi bir iletişim kurması oldukça önemlidir. Uzlaştırmacı olmak son derece özveri isteyen bir durumdur. Bu kişiler barıştırdıkları ve başarılı oldukları kişiler için ödeme alırlar. Mahkeme salonlarına çıkmaması istenen iki kişinin aralarını düzeltmek ve sorunları çözmek için birçok yere görevlendirilen uzlaştırıcılar, son derece önemlidir.

İyi bir uzlaştırıcı için iletişim gereklidir. İnsanlar ile doğru bir şekilde iletişim kuran kişilerin çok daha yararlı sonuçlar ortaya çıkardığı göz önüne alınmalıdır. Uzlaştırmacı olduktan sonra yüksek meblağlar kazanmak mümkündür. Sadece kamuda değil özel sektörde de bu tür hizmetler sorunsuz bir şekilde sağlanmaktadır. İyi bir uzlaştırmacı çalışanı olmak, yüksek derece de para kazanmak için önemli bir konudur.

Bu sebeple iyi bir eğitim almak ve tecrübeli bir çalışan olmak gerekir. Bu sayede büyük paralar kazanabilir ve insanların dikkatini çeken bir uzlaştırmacı olabilirsiniz. Topluma yararlı bir uzlaştırmacı olmak için çalışmak gereklidir.

İlgilenebileceğin diğer başlıklar.

Yazar Hakkında: Trisilanlari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.