Yazılım Şirketi Kurarak Para Kazanmak

21 Beğeni Yorum

Gelişen teknolojiyle birlikte farklı alanlarda iş yapmak isteyen genç girişimciler, yazılım şirketi kurmak için çeşitli girişimlerde bulunuyorlar. Gerek kendi sermaye birikimleri ile gerekse KOSGEB kredisi ile bu sektöre yatırım yapmak oldukça karlı işlerin başında geliyor. Peki, Yazılım şirketi nedir, mobil yazılım şirketi kurmak için neler yapılması gerekir? Gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Bilişim sektörlerinde iş kurmak isteyenler için yazlım şirketi kurmak oldukça karlı bir yatırımdır. Yazılım firması açarak bilişim sektörüne girmek istiyorsanız öncelikle çok iyi bir piyasa araştırması yapmalısınız.  Ayrıca Yazılım şirketi açacak olanların başlangıç sermayesine, program hazırlama bilgisine, pazarlama yapacak kadar bir uzmanlığa sahip olması gerekmektedir. Yazılım şirketleri üyelik üzerinden ve lisans ücretlerinden para kazanırlar. Bazı yazılımlar bedava olabilmektedir. Böyle bir durumda reklam alarak kazanç sağlar.

Yazılım Şirketi Kurmak İçin Yapılması Gerekenler

  • Programlama uzmanlığına sahip olmak gerekir. Bununla ilgili üniversite eğitimini tamamlamak ve hemen ardından çeşitli program sertifikaları ile tecrübenizi artırabilirsiniz.
  • Bunun için yapmanız gereken ilk yöntem, iyi bir Yazılım firmasında işe başlayarak bu alandaki deneyiminizi artırabilirsiniz.
  • İletişim becerilerini geliştirme adına önemli işlere imza atılabilir. Eğer sunduğunuz bir proje ve yazılım henüz piyasada yoksa bu sizin için çok bir avantaj olacaktır.  Daha sonra kendi Yazılım şirketinizi kurmaya karar verilebilirsiniz.
  • Yapılacak işi iyice planlamak gerekir. Hedef kitleyi, ürün rekabetini iyice araştırmak bu konuda bilgi sahibi olmak son derece önemlidir.

İşletmeyi güzelce yönetmek için gerekli izinlerin alınması lazım. Sigorta işlerinin doğru olduğundan emin olmak gerekir. Vergi Dairesine başvuruda bulunup vergi isminin alınması lazım. Bu ve bunun gibi işleri tek başına halletmek bazen zor olabilir bu durumda da avukat veya bir muhasebeciden yardım alınabilir. Yazılımı geliştirmek için değişik kaynaklara ve zamana ihtiyaç vardır. Bu nedenle KOBİ Destek Kredileri ya da KOSGEB Girişimci Kredi sistemleri araştırılmalı ve alınan desteklerle çok iyi bir yazılım şirketi kurulabilir.

Ayrıca hazırladığınız yazılımı geliştirmek için size yardımcı olacak programcıları da işe almanız sektörle rekabet yapmanızı kolaylaştıracaktır.

Yazılım Nasıl Test Edilir?

İlkönce kalite kontrol ve güvence süreci oluşturulmalıdır. Bir grup oluşturulabilir, bu grup işletim sisteminin arızasız çalışıp çalışmadığını kontrol edebilir. Ürünle etkileşime girilip gözlemcilerin önerileri alınabilir. Son kullanımı yapacak olan grup; Yazılımın etkin, doğru ve verimli olup olmadığını ölçebilir. Ölçüm sonucunda ortaya çıkacak hatalar düzeltilip yazılım yeniden denemeye geçilebilir. Bütün hatalar arızalar tamir edilerek sonlandırılır. Kaliteli ürün ortaya çıkarmak için final testi yapılır.

Ürünün Pazarlanması İçin Neler Yapılır?

Bir pazarlama firması ile anlaşma sağlanabilir. Deneyimli kişilerle çalışılarak ürünün özelliği, hedef kitlesi gibi konularda yardımcı olmaları istenebilir. Bu deneyimli kişilerle çalışmak ürünün pazarlanması açısından büyük önem arz etmektedir.

Mutlaka Okuyun: KOSGEB Başvurusu İçin Gerekli Evraklar 2020

 

 

 

 

 

 

İlgilenebileceğin diğer başlıklar.

Yazar Hakkında: Trisilanlari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.